Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
سه شنبه 1 خرداد 1403 - 22:59

3
آذر
ویتامین هایی مخصوص آقایان

ویتامین هایی مخصوص آقایان

در این مطلب، اطلاعاتی درباره مکمل‌های مولتی ویتامین برای مردان و نیاز‌های تغذیه‌ای مختلف افراد در دوره‌های مختلف زندگی و همچنین خطرات بالقوه مصرف بیش از حد مولتی ویتامین‌ها ارائه شده است.

افراد بسیاری در بخش فروش مکمل‌های ویتامین یک داروخانه ممکن است در انتخاب محصولی مناسب برای خود با دشواری مواجه شوند. محصولات مختلفی در بازار به فروش می‌رسند و همچنین بسیاری از شرکت‌های داروسازی فرمول‌های مولتی ویتامین مخصوص خود برای مردان را دارند تا به حفظ سلامت آن‌ها کمک کند که این نیز می‌تواند بر سردرگمی افراد بیفزاید.

مردان و زنان با توجه به سن و سلامت کلی خود به مقادیر متفاوتی از ویتامین‌ها و مواد معدنی نیاز دارند. به عنوان مثال، فردی مبتلا به پوکی استخوان نسبت به فردی که به این بیماری مبتلا نیست، ممکن است به ویتامین D و کلسیم بیشتر برای پشتیبانی از استخوان‌های خود نیاز داشته باشد.

در این مطلب، ما درباره مکمل‌های مولتی ویتامین برای مردان و نیاز‌های تغذیه‌ای مختلف افراد در دوره‌های مختلف زندگی بحث می‌کنیم. افزون بر این، اطلاعاتی درباره خطرات بالقوه مصرف بیش از حد مولتی ویتامین‌ها ارائه شده است.

مولتی ویتامین‌هایی برای مردان

مطالعه‌ای که در نشریه Journal of Nutrition منتشر شد، نشان داد که ۴۹ درصد مردم آمریکا مکمل‌های مولتی ویتامین و مواد معدنی مصرف می‌کردند. همچنین، پژوهشگران دریافتند که مصرف مکمل‌های مولتی ویتامین و مواد معدنی با افزایش سن افراد بیشتر می‌شود.

دلایل بسیاری برای این که چرا مردم ممکن است مصرف مکمل‌های مولتی ویتامین و مواد معدنی را انتخاب کنند، وجود دارند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- برای دریافت مواد مغذی که با کمبود آن‌ها در رژیم غذایی خود مواجه هستند

- برای کاهش خطر بیماری‌های مزمن

- برای بهبود سلامت کلی خود

همواره لازم نیست تا ویتامین‌ها و مواد معدنی را بیش از مقدار توصیه شده روزانه مصرف کرد. مصرف بیش از حد این مواد مغذی می‌تواند حتی با برخی خطرات سلامت همراه باشد.

تولیدکنندگان مکمل‌های مولتی ویتامین و مواد معدنی محصولاتی خاص را طراحی و روانه بازار می‌کنند تا پاسخگوی نیاز‌های سلامت مردان باشند. در ادامه اهمیت برخی ویتامین‌ها و مواد معدنی برای گروه‌های مختلف مردان ارائه شده است.

برای مردان جوان

جوانان در درجه نخست باید بر مصرف یک رژیم غذایی متعادل که شامل انواع مختلف مواد غذایی می‌شود، متمرکز باشند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- سبزیجات

- حبوبات و لوبیا‌ها

- میوه‌ها

- غلات کامل

- شیر و محصولات لبنی

- گوشت بدون چربی، ماکیان، ماهی، یا دیگر منابع سالم پروتئین

استفاده از مکمل‌های مولتی ویتامین و مواد معدنی برای جوانانی که با کمبود برخی مواد مغذی در رژیم غذایی خود مواجه هستند، ممکن است مفید باشد.

مصرف حداقل ۱,۰۰۰ میلی گرم کلسیم در روز برای حفظ سلامت دندان‌ها و استخوان‌ها در مردان جوان ضروری است. افزون بر این، بدن برای جذب کلسیم به ویتامین D نیاز دارد. پزشکان مصرف حداقل ۶۰۰ واحد بین المللی ویتامین D در روز را برای مردان جوان توصیه کرده اند.

همچنین، مردان جوان به مصرف حداقل ۸ میلی گرم آهن در روز نیاز دارند. کمبود آهن می‌تواند به کم خونی یا آنمی منجر شود.

آهن در بسیاری از مواد غذایی مانند لوبیا‌ها و سیب زمینی یافت می‌شود. بیشتر رژیم‌های غذایی سالم حاوی آهن کافی برای حفظ سلامت بدن انسان هستند، از این رو، مردان جوان به ندرت به استفاده از مکمل‌های مولتی ویتامین و مواد معدنی نیاز دارند.

برای مردان مسن‌تر

پوکی استخوان بیشتر در زنان شایع است، اما مردان بالغ که بیش از ۵۰ سال سن دارند نیز ممکن است با افزایش خطر این شرایط مواجه باشند. مصرف کلسیم و ویتامین D اضافه می‌تواند به محافظت از استخوان‌ها در برابر پوکی استخوان کمک کند.

پس از ۷۰ سالگی، مردان باید مصرف ۱,۲۰۰ میلی گرم کلسیم و ۸۰۰ واحد بین المللی ویتامین D در روز را مد نظر قرار دهند.

بیشتر مکمل‌های مولتی ویتامین و مواد معدنی دارای مقادیر کم کلسیم هستند. مصرف لبنیات بیشتر یا محصولات جایگزین شیر می‌تواند به افزایش دریافت کلسیم کمک کند. مصرف مکمل‌های کلسیم گزینه دیگری است که می‌توان مد نظر قرار داد.

همچنین، جذب ویتامین B۱۲ از مواد غذایی با افزایش سن دشوارتر می‌شود. مردان بالای ۵۰ سال باید روزانه ۲.۴ میکروگرم ویتامین B۱۲ مصرف کنند. بیشتر مکمل‌های مولتی ویتامین و مواد معدنی این میزان و حتی بیشتر از آن را تامین می‌کنند.

برای ورزشکاران

ورزشکاران بیشتر از یک فرد عادی کالری می‌سوزانند. آن‌ها باید غذای بیشتری مصرف کنند تا وزن خود را حفظ کنند. این مساله که ورزشکاران به میزان بیشتری از مقدار توصیه شده برای ویتامین‌ها و مواد معدنی نیاز دارند به طور دقیق مشخص نیست.

ویتامین D نقش مهمی در سلامت استخوان ایفا می‌کند و مطالعات مختلف به بررسی اهمیت آن به عنوان یک مکمل برای ورزشکاران پرداخته اند. ادعا‌های سلامت دیگری برای استفاده از مکمل‌های ویتامین D مطرح شده اند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- کمک به ریکاوری آسیب عضلانی پس از ورزش

- بهبود عملکرد قلب

- پشتیبانی از عملکرد سیستم ایمنی

با این وجود، برای نتیجه گیری قطعی در مورد مصرف مصرف مکمل‌های ویتامین D و مفید بودن آن برای ورزشکاران به پژوهش‌های بیشتری در این زمینه نیاز است.

برای سلامت مغز

مطالعات بسیاری به بررسی این مساله پرداخته اند که ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌توانند عملکرد مغز را بهبود ببخشند. برخی مطالعات نشان داده اند که ویتامین B۶ می‌تواند به بهبود عملکرد مردان مسن‌تر در آزمایش‌های حافظه کمک کند.

با این وجود، نتایج مطالعات در این زمینه یکدست نیستند. به عنوان مثال، یک بررسی در سال ۲۰۱۸ شواهدی چشمگیر که ویتامین B۶ یا هر مکمل ویتامین و مواد معدنی دیگر به بهبود عملکرد مغز کمک می‌کند را نشان نداد.

برای سرطان

مطالعه‌ای بزرگ با حضور تقریبا ۳۰۰,۰۰۰ مرد، خطر سرطان پروستات در افرادی که روزانه مولتی ویتامین مصرف می‌کردند و آن‌هایی که هرگز این مکمل را مصرف نمی‌کردند، مقایسه کرد.

پس از یک بازه زمانی شش ساله، افرادی که به طور منظم روزانه مولتی ویتامین مصرف می‌کردند در معرض خطر بیشتری برای سرطان پروستات پیشرفته و سرطان پروستات مرگبار قرار داشتند.

اما نتایج مطالعات درباره مکمل‌های ویتامین به صورت مجزا یکدست نیستند.

طی یک مطالعه پژوهشگران به ۱۴,۶۴۱ مرد به طور منظم مکمل‌های ویتامین E و ویتامین C دادند. آن‌ها دریافتند طی بازه زمانی ۱۰ ساله مطالعه، مکمل‌ها اثری بر خطر سرطان پروستات یا انواع دیگر سرطان نداشتند.

در مطالعه‌ای دیگر با حضور ۳۵,۰۰۰ مرد، پژوهشگران برای ۷ تا ۱۲ سال به شرکت کنندگان مکمل‌های سلنیم و ویتامین E دادند.

نتایج مطالعه نشان داد که مکمل‌های ویتامین E می‌توانند خطر سرطان پروستات را افزایش دهند.

با توجه به متفاوت بودن نتایج مطالعات همچنان به طور دقیق مشخص نیست که مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی چگونه می‌توانند بر خطر سرطان تاثیرگذار باشند.

برای افراد سیگاری

افرادی که سیگار می‌کشند نسبت به افراد غیرسیگاری دارای سطوح ویتامین C کمتری در بدن خود هستند.

مردان در بازه سنی ۱۴ تا ۱۸ سال به حداقل ۷۵ میلی گرم ویتامین C در روز نیاز دارند. افراد بزرگ‌تر از ۱۹ سال نیازمند حداقل ۹۰ میلی گرم از این ماده مغذی در روز هستند. با این وجود، افراد سیگاری نیازمند ۳۵ میلی گرم ویتامین C اضافه‌تر در روز هستند.

مصرف ناکافی ویتامین C می‌تواند به عوارضی مانند بیماری اسکوربوت منجر شود.

برای رژیم‌های غذایی گیاهخواری یا وگان

مردانی که یک رژیم غذایی گیاهخواری یا وگان را دنبال می‌کنند ممکن است با کمبود ویتامین B۱۲ مواجه شوند، زیرا این ماده مغذی در محصولات حیوانی وجود دارد.

هر فرد بزرگ‌تر از ۱۴ سال که یک رژیم غذایی گیاهخواری یا وگان را دنبال می‌کند باید مصرف حداقل ۲.۴ میکروگرم ویتامین B۱۲ در روز را مد نظر قرار دهد. گزینه دیگر مصرف بیشتر غذا‌های حاوی این ویتامین مانند غلات صبحانه غنی شده یا مخمر تغذیه‌ای است.

مکمل‌ها نیز یک روش ساده برای افزایش مصرف ویتامین B۱۲ هستند. مکمل‌های مولتی ویتامین و مواد معدنی معمولا حاوی میزان کافی از این ماده مغذی هستند.

سخن پایانی

مکمل‌های مولتی ویتامین و مواد معدنی مختلفی برای مردان در دسترس هستند. در بیشتر موارد، یک رژیم غذایی سالم و متعادل بهترین گزینه به منظور دریافت مواد مغذی مورد نیاز برای حفظ سلامت بدن است.

اما برای برخی افراد دریافت مواد مغذی تنها از رژیم غذایی می‌تواند دشوار باشد که از آن جمله می‌توان به آن‌هایی که رژیم‌های غذایی گیاهخواری یا وگان را دنبال می‌کنند، اشاره کرد. در این قبیل موارد، مکمل‌های مولتی ویتامین و مواد معدنی روش خوبی برای دریافت مواد مغذی مورد نیاز هستند.

 

منبع: عصر ایران

برچسب ها: مکمل های غذایی، علائم کمبود ویتامین D، بیماری های مردان، مولتی ویتامین، ویتامین B۱۲، ویتامین مخصوص مردان تعداد بازديد: 535 تعداد نظرات: 0

نظر شما درباره این مقاله چیست؟

فیلم روز
تصویر روز