Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
یکشنبه 12 تیر 1401 - 09:23

4
خرداد
بایدها و نبایدهای گره‌های تیروئید

بایدها و نبایدهای گره‌های تیروئید

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه ۹۵ درصد گره‌های تیروئید خوش خیم و ۵۰ درصد آن‌ها با سونوگرافی قابل تشخیص هستند، گفت: فرد مبتلا به گره تیروئید نیاز به مراقبت دقیق و دائمی دارد و باید به صورت منظم مراجعه و پیگیری پزشکی داشته باشد.

به گزارش ایرنا، روز 4 خرداد به نام روز جهانی تیروئید ثبت شده است این در حالی است که حدود یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون نفر در دنیا در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های غــده تیروئید بوده و حدود ۲۰۰ میلیون نفر نیز مبتلا به این بیماری‌ها هستند.

 

علیرضا استقامتی افزود: گره تیروئید نوعی برجستگی است و اغلب افراد از وجود گره در تیروئید خود بی اطلاع هستند و گره های تیروئید معمولا تجمعی از سلول های تیروئید بوده است.

 

وی اظهار داشت: از هر ۲ نفر، یک نفر ممکن است با تشخیص سونوگرافی به گره های تیروئید مبتلا شده باشد این گره ها معمولا کوچک و بدون درد بوده و هیچ اثر فشاری در گردن ایجاد نمی کند، بسیاری از بیماران متوجه برجستگی ناشی از گره در غده تیروئید خود نیستند و باید به موقع تشخیص داده شده و به نحو مناسب درمان شوند.

 بیشتربخوانید:

درباره پرکاری و کم‌کاری تیروئید بیشتر بدانیم

این فوق تخصص غدد اضافه کرد: گره های تیروئید به ندرت ممکن است زمینه ارثی داشته باشند، ولی بسیاری از این گره‌ها زمینه ارثی یا فامیلی ندارند و ایجاد گره های تیروئید مشخص نیست ولی تشعشع ناشی از اشعه ایکس خطر ابتلا را بالا می برد و فردی که به هر علتی رادیو تراپی گردنی و یا رادیو گرافی پانورکس متعدد انجام داده باشد خطر بیشتری برای بدخیمی دارد و تماس با اشعه رادیو اکتیو نیز ریسک ابتلا به بد خیمی‌ها را بیشتر می کند.

 

وی با بیان اینکه زنان بیش از مردان دچار تیروئید می شوند، ادامه داد: هورمون های زنانه و استرس نقش زیادی در ابتلای زنان به این بیماری وجود دارد و تیروئید ربطی به چاقی و اضافه وزن و رژیم غذایی خاصی ندارد و این تصور که افراد مبتلا به تیروئید کم کار، چاق می شوند، اشتباه بوده و ممکن است کمی ورم داشته باشند.

 

به گفته استقامتی، تیروئید، غده کوچک پروانه ای شکل کوچکی در زیر گردن و مقابل حنجره است که با تولید هورمون تیروئید دمای بدن را تنظیم کرده، بر قدرت تفکر و مغز تاثیرگذاشته، تپش قلب را نیز تنظیم و فعالیت های بسیاری از جمله سوخت و ساز و کنترل متابولیسم ها را در بدن بر عهده دارد و در کم کاری تیروئید، غده تیروئید به اندازه کافی هورمون تولید نمی کند و باعث کاهش بسیاری از متابولیسم های بدن می شود.

بیشتر بخوانید:

 

وی افزود: علائم هیپوتیروئیدی به آرامی و اغلب طی چندین سال رخ می دهد. در ابتدا با بروز خستگی ظاهر شده و مدت ها بعد علائم و نشانه هایی مانند احساس سرما، یبوست، ضعف عضلانی، افزایش وزن علیرغم نخوردن غذا، درد عضلانی، احساس خستگی، ناراحتی یا افسردگی، خشکی پوست، شکنندگی و ریزش مو، کاهش ضربان قلب، صورت پف کرده، صدای خشن، ظاهر می شود.

 

این استاد دانشگاه افزود: در پرکاری تیروئید بسیاری از متابولیسم ها و ضربان قلب سرعت گیرد. از دست دادن وزن، حتی با خوردن غذای زیاد، تپش قلب و ضربان قلب سریع یا نامنظم، احساس ناراحتی یا اضطراب، احساس تحریک پذیر، اختلال در خواب، لرزش در دست و انگشتان، افزایش عرق، احساس گرما از علایم آن است.

استقامتی تصریح کرد:سرطان تیروئید حدود چهار تا پنج درصد از گره های تیروئیدی را تشکیل می دهد و بسیاری از آنها گره های خوش خیم تیروئیدی هستند که با تشخیص زودهنگام می توان آنها را کنترل و درمان کرد.

 

به گفته وی، سرطان تیروئید یا رشد غیر طبیعی سلولهای غده تیروئید ممکن است به صورت تورم یا یک توده گردنی باشد و مشکلاتی درعمل بلع ایجاد کند و اگر گره تیروئیدی خوش خیم باشد با درمان های دارویی برطرف می شود و اگر بدخیم باشد با جراحی می توان آن را درمان کرد.

 

برچسب ها: تیروئید تعداد بازديد: 184 تعداد نظرات: 0

نظر شما درباره این مقاله چیست؟

فیلم روز
تصویر روز