Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
شنبه 18 آذر 1402 - 11:39

26
آبان
بازی و تفریح تابستانی با کودکان

بازی و تفریح تابستانی با کودکان

بعضی وقت‌ها می‌توان در خانه ماند و اوقات خوشی را در کنار اعضای خانواده سپری کرد و گاهی اوقات هم می‌توان با ساده‌ترین امکانات لحظات شادی را در خارج از خانه تجربه کرد.

ترجمه :   اعظم اسلامی مجد‌

azameslamimajd2008@yahoo.com

 

تحریریه زندگی آنلاین : بعضی وقت‌ها می‌توان در خانه ماند و اوقات خوشی را در کنار اعضای خانواده سپری کرد و گاهی اوقات هم می‌توان با ساده‌ترین امکانات لحظات شادی را در خارج از خانه تجربه کرد.

 

آشپزی کنید

ایده‌ای مثل آشپزی کردن می‌تواند یک ایده درجه یک باشد. بچه‌ها عاشق درست کردن کیک، شیرینی و پیتزا هستند. آنها از ورز دادن خمیر با انگشتان خود، کیف می‌کنند. کار آشپزی که تمام شد، از کیکی که درست کرده‌اید، با یک نوشیدنی دلچسب، لذت ببرید.

 به ستاره‌ها نگاه کنید

برای شروع این سرگرمی خانوادگی دلچسب، بهتر است که ابتدا از اینترنت یک نمودار یا چارت ستاره‌ای دانلود کنید. سپس به حیاط یا پشت‌بام خانه بروید و نقطه‌ای از آسمان را در نظر بگیرید. آن فضا را به فرزند خود نشان دهید و اجازه دهید که تصویرش را در ذهن خود ذخیره کند. هنگامی که شب شد و آسمان تاریک و ستاره‌ها، هویدا، دوباره به همان بخش و یا نقطه‌ای که قبلا مشخص کرده‌اید، رفته و آسمان شب را تماشا کنید. او به تفاوت شب و روز پی می‌برد. از وسعت فضا و تماشای ستاره‌ها و ماه لذت می‌برد و خواب راحت‌تری خواهد داشت.

 جادوگری و تردستی

این کار یک تفریح و سرگرمی جذاب است. می‌توانید از اینترنت استفاده کنید و حقه‌های جادوگری را تمرین نمایید.

بازی مزه‌ها

چند غذا و خوراکی عجیب و غریب تهیه کنید (چیزهایی که فرزندتان قبلا نخورده است). غذاهای تایلندی، هندی، برزیلی و ... ترکیبات هر کدام که خواستید را جلوتر آماده کنید. روی نقشه زمینی یا کره، آن کشور را پیدا کنید. کمی اطلاعات کلی راجع به آن به فرزند خود بگویید، سپس برای ناهار، غذای آن کشور را تهیه کنید.

 نظرتان راجع به یک کمپ داخل خانه چیست؟

بعضی وقت‌ها هم بدون ترک خانه می‌توان یک اردوی تفریحی راه انداخت. برای انجام این کار یک اتاق نشیمن نیاز دارید. با ملحفه و پارچه‌های مختلف و با کمک بالش‌ها، چادری درست کنید. غذای پیک نیکی تهیه نمایید. نوشیدنی و سایر وسایل را در سبد پیک نیک جای دهید و خودتان را برای پیک نیک آماده کنید.

 رنگ‌آمیزی لباس‌ها و پارچه‌ها

این کار بسیار تفریحی و خوشایند کودکان است، علاوه بر آن یک جور فعالیت خلاقانه محسوب می‌شود. با این روش با استفاده از کمی رنگ، و یک تشت آب، می‌توانید رو بالشی یا لباس و پارچه نخی را هم رنگ کنید.

 برای انجام یک کار هنری، برگ جمع کنید

وقتی از خانه خارج می‌شوید یا زمانی که به یک پارک می‌روید، از فرزندتان بخواهید که برگ‌های ریخته شده را جمع کند. وقت بازگشت به خانه، سطح برگ‌ها را رنگ آمیزی کنید و از آنها به شکل مُهر روی دستمال یا پارچه و کاغذ استفاده کنید.

 با کمک هم یک پازل بچینید

همه ما در کودکی این تجربه را داشته‌ایم. تکمیل یک پازل حس بسیار خوشایندی به فرد می‌دهد. بهتر است پازل یک صحنه یا تصویری معنا دار را تهیه کنید و یک روز تعطیل کودک‌تان را در چیدن پازل همراهی کنید.

بازی با قوطی

این بازی در فضای باز و بیرون از خانه انجام می‌شود. حداقل به چهار نفر نیاز است. یک نفر به یک قوطی ضربه می‌زند و تا صد می‌شمارد. آن وقت بقیه هر کدام در جایی پنهان می‌شوند. کسی که به قوطی لگد زده، قوطی را صاف می‌کند و فریاد می‌زند که «آماده است»، پس به دنبال بقیه می‌گردد. وقتی یکی را پیدا می‌کند، نام او را صدا می‌زند و آنها با هم به سمت قوطی می‌دوند. اگر ضربه زننده در رسیدن به قوطی شکست بخورد، دوباره مثل دور قبل باید خودش به قوطی لگد بزند و تا صد بشمارد. اگر ضربه زننده موفق شود و زودتر به قوطی برسد، بازیکنی که پیدایش کرده یک جا نزدیک قوطی می‌ایستد تا ضربه زننده سایر بازیکنان را پیدا کند. بازی زمانی به پایان می‌رسد که همه بازیکنان پیدا شده باشند.

یک پیک نیک ساده

یک ناهار پیک نیکی ساده، کمی میوه و نوشیدنی را در یک سبد قرار دهید و در نزدیک‌ترین چمن به منزل‌تان، زیراندازی پهن کنید و از روزتان لذت ببرید. هوای تازه و نور خورشید، ویتامین D مورد نیاز بدن‌تان را نیز تامین خواهد کرد.

 

 هزار توی مخصوص خودتان

مسیری را در حیاط خلوت خانه‌تان و یا هر جای دیگر با استفاده از سنگ و یا شاخه‌های اضافی، ترسیم کنید. الگوی مسیر به خلاقیت شما بستگی دارد. بچه‌های کوچک راه‌های چرخشی و پیچشی را دوست دارند. به آنها بگویید که از آن مسیر عبور کنند (در حالت دویدن).

 

 جستجوی گنج با استفاده از نقشه

پدر و مادرها می‌توانند گنجینه‌هایی را در حیاط خانه و یا جاهای دیگر بکارند یا پنهان کنند. سپس نقشه‌ای با دستورالعمل رسیدن به گنج را ترسیم نموده و آن را به فرزند خود بدهند تا طبق نقشه شروع به گشتن و جستجوی گنج کند. برای طبیعی‌تر شدن نقشه آن را با قهوه، قهوه‌ای کرده و دور تا دورش را بسوزانید.

یک فروشگاه پر از لباس

بعضی از لباس‌ها، کلاه‌ها، کفش‌ها و زیور‌آلات و ... را از کمد خارج کنید و از کودک بخواهید با این وسایل و سایر اسباب‌بازی‌هایش یک فروشگاه راه بیندازد و بازی کند.

 

 یک پیک نیک علمی راه بیندازید

می‌توانید تعدادی از آزمایش‌های علوم را که متناسب با سن و سال کودک‌تان است، از اینترنت دانلود کنید و آنها را در فضای خارج از خانه، آزمایش نمایید. هم سرگرمی خوبی است و هم جنبه آموزشی دارد.

 

 بازی با گچ

با استفاده از گچ‌های رنگی، روی سطح زمین نقاشی بکشید. می‌توانید دراز بکشید و از فرزندتان بخواهید که دور تا دورتان را با کشیدن خط با گچ مشخص کند. شما هم همین کار را با او انجام دهید.

 تماشای فیلم‌های قدیمی

گاهی اوقات هم تماشای برنامه تلویزیونی می‌تواند سرگرمی خوبی باشد. برخی کارتون‌ها یا حتی بعضی فیلم‌ها در کنار خوردن پاپ کورن می‌تواند تفریح خوبی باشد، ولی دقت کنید که کودک برای تماشای تلویزیون برنامه داشته باشد.

برچسب ها: کودکان، بازی، سرگرمی، خلاقیت، اسباب بازی، آموزش تعداد بازديد: 45 تعداد نظرات: 0

نظر شما درباره این مقاله چیست؟

فیلم روز
تصویر روز