Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
دوشنبه 6 تیر 1401 - 18:40

14
تیر
آسیب‌هایی که گوشی تلفن همراه برای کودکان‌مان دارد

آسیب‌هایی که گوشی تلفن همراه برای کودکان‌مان دارد

استفاده از تبلت و گوشی تلفن همراهی که دسترسی به فضای مجازی دارد برای افراد کمتر از ۱۶ سال مناسب نیست، اما با شرایط کرونایی و استفاده درسی رعایت مواردی الزامی است.

تحریریه زندگی آنلاین : مهرداد رضاپور؛ کارشناس ارشد روانشناسی در چهارمحال و بختیاری، در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: استفاده از تبلت و گوشی تلفن همراهی که دسترسی به فضای مجازی دارد برای افراد کمتر از ۱۶ سال مناسب نیست، اما با شرایط کرونایی و استفاده درسی رعایت مواردی الزامی است. این ابزار نباید به وسیله سرگرمی برای کودک و نوجوان تبدیل شود. فرزند نهایتا در طول روز ۳۰ دقیقه فرصت دارد از بازی‌های دیجیتال استفاده کند، زیرا افراط بیش از حد برای سلامت روان افراد آسیب‌زا بوده و در عادت‌های رفتاری آنان اثرگذار است. پس از سپری شدن زمان کلاس درسی، گوشی به دست فرزند داده نشود. این ابزار نباید در دسترس فرزند باشد و به مکان دیگری برده شود، او باید بداند که این ابزار تنها برای شرکت در کلاس است. والدین نباید در برابر فرزندان از این ابزار استفاده کنند، زیرا کودک و یا نوجوان برداشت می‌کند که آن وسیله مهم است، هرچقدر اهمیت این ابزار برای کودکان کمرنگ نشان داده شود، تمایل آنان به این سمت کمتر است. دیده شده است که والدین از هوش فرزند خود در استفاده از گوشی و تبلت تعریف و تمجید می‌کنند، باید گفت این عامل خود محرکی برای استفاده بیشتر از گوشی است. حتما باید فضای دسترسی به اینترنت را برای کودکان محدود کرد که فرزندان نتوانند به هر صفحه‌ای دسترسی پیدا کنند، در تنظیمات گوشی می‌توان این کار را انجام داد و میزان دسترسی به اینترنت را برای کودکان تنظیم و محدود کرد. تحریم کردن یکی از راه‌های کنترل است، بدین معنا که امتیازاتی برای فرزند درنظر گرفته، ولی قوانینی مانند میزان استفاده از گوشی، نوع استفاده (بازی و سرگرمی) تعیین ‌کرد، حتی بهتر است این قوانین نوشته و امضا شود و هر زمان فرزند تخطی کرد، محدودیت‌هایی برای وی در نظر گرفته شود. بهترین سرگرمی برای کودکان کمتر از ۱۲ سال، بازی است. پس فعالیت‌های تفریحی و گروهی و مهیج را با بچه‌های هم‌سن و سال در برنامه روزانه فرزندان بگنجانیم.

بیشتربخوانید:

کودک و تلفن همراه

برچسب ها: کودک، موبایل، تلفن همراه، شبکه های مجازی تعداد بازديد: 165 تعداد نظرات: 0

نظر شما درباره این مقاله چیست؟

فیلم روز
تصویر روز