Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
یکشنبه 12 تیر 1401 - 09:33

4
خرداد
اگر کودکتان جسم خارجی بلعید باید چه کنید؟

اگر کودکتان جسم خارجی بلعید باید چه کنید؟

فوق تخصص گوارش و کبد کودکان گفت: اگر کودک به صورت اتفاقی هر جسم خارجی را بلیعد او را وادار به استفراغ نکنید و هیچ ماده غذایی به او نخورانده و در اولین فرصت به بیمارستان کودکان مراجعه کنید.

مهر نوشت: فوق تخصص گوارش و کبد کودکان گفت: اگر کودک به صورت اتفاقی هر جسم خارجی را بلیعد او را وادار به استفراغ نکنید و هیچ ماده غذایی به او نخورانده و در اولین فرصت به بیمارستان کودکان مراجعه کنید.

امیرحسین حسینی، با اشاره به اینکه شایع‌ترین زمان برای بلع اجسام خارجی ۶ ماهگی تا ۳ سالگی است، اظهار کرد: در این سن کودکان کنجکاو هستند و بیشتر اجسام را به صورت اتفاقی می‌بلعند.

وی با اشاره به اینکه یکی از بیشترین موارد گزارش شده بلعیده شده توسط کودکان سکه است، افزود: اگر سکه داخل مری گیر کند، آبریزش از دهان و استفراغ از نشانه‌های آن است، والدین باید با مشاهده این علامت‌ها فوراً به مراکز درمانی مراجعه کنند.

فوق تخصص گوارش و کبد کودکان به خانواده‌ها توصیه کرد که اجسام کوچک و خطرناک را از دسترس کودکان دور کنند.

وی با تاکید بر اینکه در صورت بلعیدن جسم خارجی توسط کودک، کودک را وادار به استفراغ نکنید هشدار داد: هرگز با انجام اقداماتی کودک را برای استفراغ کردن تحریک نکنید چرا که که ممکن است جسم از مری خارج شده و راه هوایی را مسدود کند.

حسینی ادامه داد: در صورتی که جسم خارجی توسط کودک بلعیده شد، هیچ ماده غذایی و یا حتی آب به کودک ندهید و فوراً به مراکز درمانی مجهز مراجعه کنید.

 بیشتربخوانید:

این همه سرفه از کجا بوده؟

 

 

 عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: در صورت مشاهده علامت‌های تنفسی، سرفه، کبودی لب و یا تنگی نفس با اورژانس تماس بگیرد تا اقدامات اورژانسی برای کودک جهت باز شدن راه‌های تنفسی انجام شود.

وی در ادامه باتری را یکی از خطرناک‌ترین اجسامی که کودکان می‌بلعند عنوان کرد و افزود: باتری‌های دیسکی خطرناک‌ترین اجسامی هستند که کودکان ممکن است قورت دهند.

حسینی با بیان اینکه اگر باتری در مری یعنی فاصله بین دهان تا معده گیر کند خطرات آن می‌تواند دوچندان شود، تاکید کرد: باید در این شرایط به مراکز درمانی مراجعه کرد چون احتمال پارگی و یا سوراخ شدن مری وجود دارد.

وی هشدار داد: در صورتی که کودک باتری بلعید، حتی اگر هیچ نشانه‌ای هم نداشت در اولین فرصت به مراکز درمانی مراجعه کنید، هیچ ماده خوراکی به کودک ندهید و هرگز کودک را وادار به استفراغ کردن نکنید.

حسینی با بیان اینکه بلع اجسام خارجی در راه هوایی احتمال خفگی به دنبال دارد توصیه کرد: خانواده‌ها باید با روش‌های خارج کردن اجسام خارجی راه هوایی در کودکان و شیرخواران آشنا باشند.

وی با اشاره به اینکه خارج کردن اجسام خارجی در شیرخواران و کودکان کمتر از یک سال روش‌های دیگری دارد، ادامه داد: در شیرخواران زیر یکی دو سال، شیرخوار را از شکم روی ران بخوابانید و سپس با دست دیگر ضربات متناوب پنج بار بر روی پشت شیرخوار وارد کند، سپس کودک را روی کف دست برگردانده و این بار پنج بار با دو انگشت روی قفسه سینه را فشار دهید و این کار را مرتب تکرار کنید تا جسم خارج شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: پس از هر مرحله ضربات پشت و فشردن قفسه سینه، باید بررسی دهان انجام شود و در صورت وجود جسم خارجی، تخلیه صورت گیرد، همچنین تماس با اورژانس توسط فرد دیگر در این شرایط ضرورت دارد.

فوق تخصص گوارش و کبد کودکان تاکید کرد: اگر شیرخوار در هر مرحله از اقدامات غیر پاسخگو، غیر هوشیار و بدون تنفس شود، باید اقدامات احیای پایه را مطابق راهنمای احیای کودکان شروع کنید.

 بیشتربخوانید:

خفگی ناشی از پریدن جسم خارجی

 

 

برچسب ها: کودک، سلامت کودکان، خفگی تعداد بازديد: 76 تعداد نظرات: 0

نظر شما درباره این مقاله چیست؟

فیلم روز
تصویر روز