Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
پنجشنبه 10 مهر 1399 - 05:25

12
اسفند
فعال شدن عصب‌های دوپامین و كنترل پرخوری

فعال شدن عصب‌های دوپامین و كنترل پرخوری

دانشمندان متوجه شده‌اند كه فعال شدن مدار عصبی دوپامین می‌تواند رفتار غذاخوردن و پرخوری را در موش‌ها كنترل كند.

تحریریه زندگی آنلاین-گروه ترجمه

 

برطبق گزارش اخیر دانشكده پزشكی (Baylor) حدود 10 درصد از بزرگسالان در آمریكا از بیماری پرخوری رنج می‌برند. هنوز مشخص نیست كه چه عاملی باعث این مسئله شده است. دانشمندان دریافته‌اند كه مدارهای عصبی خاصی می‌توانند این جریان را كنترل كنند. این تحقیقات روی موش‌های آزمایشگاهی صورت گرفته و نتایج جالبی حاصل شده است .

بر همین اساس متوجه شده‌‌اند كه اختلال در سیستم عملكرد سروتونین و یا سیستم عصب‌های دوپامین در مغز ممكن است با پرخوری در افراد در ارتباط باشد. با این وصف هنوز شواهد مستندی در دست نیست كه چگونه این سیستم‌های عصبی می‌توانند رفتارهای تغذیه‌ای فرد را تحت تأثیر قرار دهند.

اما با آزمایشات متعدد بر روی موش‌ها، متوجه شده‌اند كه فعال شدن این مدار عصبی یعنی دوپامین می‌تواند رفتار غذاخوردن و پرخوری را در موش‌ها كنترل كند.

در حال حاضر یك داروی موثر در پرخوری كه می‌تواند اعصاب دوپامین را تحت تاثیر قرار دهد در بازار موجود می‌باشد كه می‌تواند پرخوری را در بزرگسالان كنترل نماید. لازم به ذكر است كه این دارو مورد تایید FDA می‌باشد و می‌تواند درمانی برای اضافه وزن و چاقی در بزرگسالان باشد.

برچسب ها: دوپامین، تناسب اندام، چاقی و اضافه وزن، فعالیت مغزی، دوپامین و پرخوری تعداد بازديد: 714 تعداد نظرات: 0

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

فیلم روز
تصویر روز