Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
دوشنبه 31 اردیبهشت 1397 - 20:25

14
فروردین
دوی دسته جمعی در هوای بهاری

دوی دسته جمعی در هوای بهاری

خانواده سالم بدنبال انجام فعالیت‌های سالم و لذت‌بخش است. یکی از این فعالیت‌های سرگرم کننده که مناسب همه سن و سال و محدوده سنی مختلف می‌باشد، دوی خانوادگی است.

نیکی پاک‌بین؛ کارشناس ارشد بیولوژی

 

دوی فامیلی؛ هم فال است و هم تماشا. هم ورزش است و هم تفریح و در هوای دل انگیز بهار، بسیار دلچسب...

آنچه به آن نیاز دارید تنها یک جفت کفش ورزشی و یک بطری آب است.

هدف را مشخص کنید

شروع به هدف‌گذاری نمایید. روز خاصی را مشخص کنید. محدوده سنی خاصی در نظر نگیرید، چون قصد اصلی از این برنامه همراهی همگی در کنار بچه‌ها است.

 مسیری هموار را برای دو تعیین نمایید. هدف از دو را هم می‌توانید ورزش و تفریح یا کمک به موسسات خیریه و یا هر دو مشخص نمایید.

اطلاع رسانی

روز مسابقه را که مشخص نمایید. سعی کنید از روش‌های مختلف آن را به فامیل و بستگان اطلاع دهید و به تدریج شمارش معکوس را برای آن روز با بچه‌ها شروع کنید.

در نظر داشته باشید که هدف اصلی این دوی برنامه‌ریزی شده، جمع کردن افراد فامیل و یا دوستان و ایجاد محبت بیشتر بین آنها از طریق فعالیت‌های جسمانی است و اینکه می‌خواهید آن را بصورت یک عادت خوب در زندگی به کودکان‌تان یاد دهید.

برنامه آموزشی

اگر خانواده شما از نظر بدنی آمادگی جسمانی لازم را ندارد، بهتر است شش الی هشت هفته زودتر آمادگی لازم را برای مسابقه بدست بیاورند.

در زیر برنامه هفتگی خاصی برای آمادگی جسمانی به شما معرفی می‌کنیم که بهتر است بچه‌ها را هم با خود همراه کنید اما به آنها سخت نگیرید.

هفته اول: یک روز در میان و سه روز در هفته به مدت 15 الی 20 دقیقه پیاده‌روی کنید. برای سرگرم کردن بچه‌های کوچک‌تر در این بین با آنها بازی هم بکنید.

مثلا از آنها بخواهید درخت خاصی را پیدا کنند یا ماشین‌های پارک شده به رنگ قرمز اطراف را بشمارند.

هفته دوم: سه روز پیاده‌روی و هر روز بیست دقیقه. در ضمن انتقال حرکت از پیاده‌روی به دویدن را هم انجام دهید. دو تا سه دقیقه پیاده‌روی، سی ثانیه دویدن.

هفته سوم: پیاده‌روی سه روز در هفته هر دفعه سی دقیقه، مجددا دو دقیقه پیاده‌روی، یک دقیقه دویدن، دو دقیقه پیاده روی و به تدریج افزایش زمان دویدن‌ها تا جایی که توان آن را دارید.

هفته چهارم: از هفته چهارم تا زمان مسابقه پیاده‌روی سه روز در هفته هر بار سی دقیقه، توالی پیاده‌روی و دویدن و اختصاص زمان بیشتری به دویدن.

و همین‌طور ادامه دهید تا هفته آخر که سه روز در هفته را استراحت دهید.

بخاطر داشته باشید وقتی با بچه‌های خود درباره این مسابقه دو صحبت می‌کنید، از اجبار به انجام آن حرفی به میان نیاورید، بلکه جنبه تفریحی و سرگرمی آن را بیشتر مطرح نمایید.

جنبه تفریحی آن را جدی‌تر بگیرید

برایشان توضیح دهید که ورزش باعث آزاد شدن هورمون‌های خاصی در بدن می‌شود که حال خوشی را برای ما به ارمغان می‌آورند.

از بچه‌ها در برنامه‌ریزی برای این دو و آموزش‌های قبل از اجرا کمک بگیرید و از نظریات‌شان استفاده کنید و عملا اجرای راهکارهای مفیدشان را به آنها نشان دهید تا اعتماد به نفس‌شان بیشتر شود.

زمانی که در حال ورزش‌های قبل از روز مسابقه و آماده‌سازی هستید اجازه دهید تا مسیر پیاده‌روی را بچه‌ها برگزینند. مثلا پارک خاصی که آنها بیشتر دوست دارند یا مسیری که نزدیک منزل یکی از دوستان‌شان است و آنجا را خوب می‌شناسند.

روز مسابقه دیدنی است، زیرا می‌توانید از مادر بزرگ پدر بزرگ‌ها گرفته تا پدر مادرها و کوچک‌ترین بچه‌ها را آنجا ببینید. 

این مهم نیست که چقدر تند یا کند می‌دوند، بلکه مهم حضور همگی است. فقط حرکات ساده و آرام و لبخند و شادی زیاد مد نظر است.

همگی برای انجام یک فعالیت سالم بیرون از منزل به دور هم جمع می‌شوند و انرژی زیاد جمع فامیل و دوستان و طبیعت، بچه‌ها را بیشتر از بزرگسالان به سر شوق می‌آورد.

نکات مثبت

طبیعتا وقتی شما به دنبال شرکت در یک فعالیت سالم هستید انرژی خود را هم می‌خواهید از مواد سالم و مقید کسب کنید مانند میوه‌ها، سبزیجات و پروتئین‌ها و مواد غذایی سبوسدار.

از فست‌فود‌ها و هله‌هوله‌ها هم استفاده نکنید و آب بیشتری هم بنوشید.

و نهایتا جنبه بسیار مهم این برنامه همانطور که گفتیم فرهنگ‌سازی برای نسل بعدی است و اینکه ایام خوش بهاری می‌تواند چنین انرژی مثبتی را در کنار عزیزان فامیل و دوستان فراهم آورد و خاطره‌ای بسیار خوش در ذهن بچه‌ها به یادگار بگذارد.

 

برچسب ها: خانواده شاد، خانواده سالم، تفریح خانوادگی، دوی خانوادگی، سرگرمی خانواده، پیاده روی خانوادگی، ورزش خانوادگی تعداد بازديد: 544 تعداد نظرات: 0

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

فیلم روز
تصویر روز