Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
سه شنبه 3 بهمن 1396 - 00:05

13
مرداد
گل‌هايي زيبا، اما خطرناك!

گل‌هايي زيبا، اما خطرناك!

تاتوره گياهي است علفي، يكساله، با ارتفاع 80-30 سانتي‌متر و بومي مناطق...

در ادامه مطالب شماره قبل، به بيان برخي از مسموميت‌هاي رايج گياهي مي‌پردازيم:
1- تاتوره:
تاتوره گياهي است علفي، يكساله، با ارتفاع 80-30 سانتي‌متر و بومي مناطق گرم و معتدل كه در تمام دنيا و ايران رويش دارد. اين گياه داراي برگ‌هاي پهن و گل‌هاي منفرد شيپوري زيبا به رنگ سفيد و صورتي بوده، ميوه آن يا سيب خاردار با چهار شكاف باز مي‌شود و دانه‌هاي سياه به مقدار زياد خارج مي‌گردند.
تاتوره از گياهان سمي بوده، اثري شبيه بلادون (ولي قوي‌تر از آن) دارد و تمام قسمت‌هاي گياه حاوي آلكالوييدهاي هيوسيامين، آتروپين و اسكوپولامين مي‌باشد.
علائم باليني: تهوع، سردرد، سرگيجه، افزايش ضربان قلب، تاكي پنه، ميدرياز، آژيتاسيون، هذيان، پوست خشك و قرمز رنگ، احتباس ادرار و يبوست.
درمان: در اين موارد، درمان‌هاي علامتي و در صورت لزوم تجويز ضدآتروپين فيزوستيگمين (با احتياط) مورد نياز است.
فاويسم يا مسموميت با باقلا:
اين بيماري به علت كمبود آنزيم G6PD بوده و خود را به شكل دوسندرم باليني نشان مي‌دهد: يكي آنمي هموليتيك مزمن و ديگري آنمي هموليتيك در اثر تماس با مواد اكسيدان مانند داروها و باقلا. اين بيماري ارثي است. كمبود آنزيم بر روي كروموزوم X اثر مي‌گذارد و 200 ميليون نفر در سراسر جهان به اين بيماري مبتلا مي‌شوند. در ايران مبتلايان اغلب در استان‌هاي شمالي كشور مي‌باشند.
علائم: بيمار مبتلا 48-24 ساعت بعد از خوردن باقلا بعد دچار بحران هموليز مي‌شود، هموگلوبين اوري و گاهي كلا‌پس عروقي دارد. طي مدت هموليز تزريق خون براي جلوگيري از نارسايي قلبي، كلاپس و مرگ ضروري است كه به مقدار 15-10 سي‌سي براي هر كيلوگرم Packed-cell با كنترل هموگلوبين انجام مي‌شود. مهم‌ترين مساله در برخورد با بيماران پيشگيري و توصيه به احتراز از تماس با باقلا يا مواد دارويي و اكسيدان مي‌باشد.
2- گل خرزهره
گل خرزهره از گياهان سمي مي‌باشد. اين گياه در مناطق گرمسيري جهان گستردگي رويش دارد. خرزهره، درختچه‌اي است زينتي با گل‌هاي زيباي سفيد و قرمز كه تمام قسمت‌هاي آن حاوي گليكوزيدهاي قلبي (مانند ديژيتالين) بوده و براي انسان و حيوان سمي است.
چنانچه برگ‌هاي خشك شده آن در علوفه حيوانات باشد، حيوان مسموم شده، گوشت و شير آن براي انسان نيز ايجاد مسموميت مي‌كند. به خاطر شهرتي كه اين گياه در درمان برخي از بيماري‌ها دارد همه ساله مواردي از اين مسموميت در انسان و حيوان ديده مي‌شود، به صورتي كه خوردن جوشانده گياه يا در دهان گذاشتن چند برگ از آن مي‌تواند موجب مسموميت شود. مسموميت اتفاقي بر اثر استفاده از تركه‌هاي آن به عنوان سيخ كباب ممكن است منجر به مرگ شود. در سال 1808 ميلادي در جنگ اسپانيا تعدادي از سربازان فرانسوي اقدام به تهيه كباب از چوب اين گياه (به عنوان سيخ) نمودند و مسموم و تلف شدند. همچنين موردي از مرگ گاوها با نوشيدن آبي كه برگ‌هاي خرزهره در آن خيس شده بود، گزارش شده است.
علائم باليني: مهمترين علائم باليني، آريتمي، برادي‌كاردي سينوسي، بلوك سينوسي دهليزي و بلوك دهليزي بطني بوده و در مسموميت‌هاي شديد، تاكي‌كاردي، آريتمي و نهايتا فيبريلاسيون بطني ايجاد مي‌شود.
درمان: اصول درمان كلي مسموميت‌ها شامل شستشوي معده و درمان نگهدارنده (همانند مسموميت با ديژيتال) مي‌باشد.
3- اوكاليپتوس:
اسانس يا روغن اوكاليپتوس به صورت مايع زرد روشن جهت بخور در دسترس عموم قرار دارد، داراي اثرات ضدعفوني‌كننده مي‌باشد و اغلب به جاي شربت ضدسرفه سهوا به كودكان داده مي‌شود. در سال 1375، 84 مورد مسموميت با مايع بخور اوكاليپتوس در مركز مسمومين لقمان حيكم گزارش شده كه با درمان سرپايي بهبود يافته‌اند. مكانيسم اثر و مقدار كشندگي آن مشخص نيست، اما خوردن 4 ميلي‌ليتر از آن در افراد بالغ منجر به مرگ شده است. مقدار زياد آن باعث سوزش مخاط دهان، تهوع، استفراغ، درد شكم، سرگيجه، اختلال تكلم، اختلال در راه رفتن، خواب آلودگي، افزايش ترشحات ريوي، تاكي پنه، برنكواسپاسم، پنوموني شيميايي، دپرسيون تنفسي و در موارد شديد منجر به مرگ مي‌شود.
درمان: اين مورد درمان اختصاصي نداشته، درمان نگهداري و احياء تنفسي، مشابه اقدامات درماني هيدروكربورها مي‌باشد.
مسموميت با گياه زينتي ديفن‌باخيا:
ديفن باخيا گياهي است زينتي آپارتمان‌ها با برگ‌هاي بزرگ و رگه‌هاي سفيد كه در اغلب منازل و گل فروشي‌ها وجود دارد. در اثر كندن برگ، شيره سفيد رنگي خارج مي‌شود كه ايجاد مسموميت مي‌كند. تركيبات شيره آن عبارت است از كريستال‌هاي اگزالات كلسيم و يك سم پروتئوليز و چنانچه كودك اين ماده سفيد رنگ را در اطراف دهان بمالد، سوختگي اطراف دهان، لب‌ها و در اثر بلع تورم لارنكس و اختلالات تنفسي ايجاد مي‌شود. چنانچه شيره درخت با چشم‌ها تماس داشته باشد. سوختگي و تورم در محل تماس و زخم قرنيه چشم ايجاد مي‌شود.
اقدامات درماني: اين مورد، درمان اختصاصي ندارد و مانند تمام مسموميت‌هاي جلدي و مخاطي، شستشوي اطراف دهان و چشم با سرم فيزيولوژي و مشاوره چشم‌پزشكي مورد نياز است.
كرچك:
كرچك، گياهي است يكساله با ارتفاع متوسط 2 متر و برگ‌هاي بزرگ و پنجه‌اي شكل كه ميوه آن پوشيده از خار بوده و داراي دانه روغن مي‌باشد. اين گياه در بسياري از نقاط ايران كاشته مي‌شود. از دانه كرچك روغن كرچك تهيه مي‌گردد كه در طب به عنوان مسهل استفاده مي‌شود. مغز دانه كرچك داراي دو نوع سم مي‌باشد: Ricine و ديگري ماده‌اي از مشتقات پيريدين به نام Ricinine كه هر دوي اين سم‌ها موجب آگلوتيناسيون، هموليز گلبول‌هاي قرمز و دژنرسانس كليه و گاهي كبد مي‌شوند.
خوردن 4-3 عدد مغز دانه كرچك در كودكان يا 15 عدد از آن در بزرگسالان ايجاد مسموميت مي‌كند و حتي ممكن است منجر به مرگ شود. خوردن دانه سالم يا پوسته اثرات سمي چنداني ندارد، زيرا پوسته آن در دستگاه گوارش مقاوم است.
علائم مسموميت: دو ساعت بعد از خوردن مغز دانه كرچك علائم به صورت سوزش دهان، تهوع، استفراغ، اسهال و درد شكم ظاهر مي‌شود و با پيشرفت بيماري، خواب آلودگي، اختلال هوشياري، سيانوز، هماتمز، هماچوري، خونريزي شبكيه، كلاپس قلبي عروقي، تشنج و اوليگوري، طي 2-1 هفته ايجاد مي‌شود.
اقدامات درماني: در صورتي كه خونريزي ايجاد نشود، اقدامات حفاظتي و نگهداري و در صورت لزوم CPR، شستشوي معده، تجويز شاركول و مسهل مورد نياز مي‌باشد. در صورت خونريزي، استفاده از FFP و خون، در صورت نارسايي كليه، دياليز و ساير درمان‌هاي كلاسيك برحسب مورد بايد انجام شود.
ميزان مرگ 5 درصد بوده و ممكن است بعد از 2 هفته اتفاق بيافتد.
شوكران:
گياهي است علفي، 2 ساله با ارتفاع 2-1 متر كه در مكان‌هاي سايه‌دار كنار رودخانه‌ها و در تمام نواحي ايران رويش دارد. ميوه آن به ابعاد 3 ميلي‌متر بوده و قسمت ميوه و برگ آن مصرف درماني دارد، ولي تمام قسمت‌هاي آن سمي است. گل آزين و ميوه بيشترين سميت را دارد. ماده سمي، از مشتقات Piperidine بوده، داراي اثرات فلج‌كننده عضلات مي‌باشد و همانند سم كورار، بلوك‌كننده گانگليون‌هاي عصبي است.
علائم باليني: عوارض مسموميت طي 25 دقيقه تا يك ساعت بعد از مصرف شروع مي‌شود. اين علائم به صورت تاري ديد، سردرد، سرگيجه، عدم تعادل، سوزش گلو، تهوع، استفراغ، برادي‌كاردي، هيپوتانسيون و اختلال تكلم بوده و با پيشرفت بيماري، ميدرياز، دپرسيون تنفسي، هيپوكسي، سيانوز، تشنج، هذيان، اغماء و مرگ نيز ممكن است اتفاق بيافتد.
اقدامات درماني: اقدامات لازم شامل احياء تنفسي، كنترل تشنج، كنترل علائم حياتي، شستشوي معده و تجويز شاركول مي‌باشد. با به كار بردن درمان‌هاي محافظتي و نگهدارنده‌، ميزان مرگ 10 درصد است.
شيرين‌بيان:
شيرين‌بيان، گياهي است علفي با ساقه‌هايي به طول 1-5/0 متر و برگ‌هايي با 7-4 زوج كه گل‌هاي آن به رنگ آبي روشن بوده و در بسياري از نقاط ايران رويش دارد. ماده اصلي اين گياه اسيد گليسيريدريك است كه خاصيت آن شبيه مينرال كورتيكواستروئيد مي‌باشد.
علائم باليني: علائم شبيه سندرم هيپرآلدوسترونيسم اوليه و به صورت ضعف، هيپوكالمي، هيپرتانسيون، احتباس آب و نمك و اسيدوز متابوليك مي‌باشد. بيماران مبتلا ممكن است با علائم ادم ريوي مراجعه كنند.
درمان: در اين موارد، با درمان نگهدارنده، حفاظتي و در صورت لزوم اصلاح هيپوكالمي، بهبودي حاصل مي‌گردد.
 

تعداد بازديد: 297 تعداد نظرات: 0

ارسال نظر

فیلم روز
تصویر روز