Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
پنجشنبه 2 اسفند 1397 - 04:44

15
اردیبهشت
تقلید در سریال های مناسبتی

تقلید در سریال های مناسبتی

متأسفانه اغلب سریال‌های مناسبتی سرشار از تقلید و لوده بازی شده‌اند و نه تنها هیچ کوششی برای ارتقای سطح فرهنگی و علمی جامعه ندارند بلکه روز به روز جامعه را دچار پسرفت و عقبگرد می‌کنند.

چیستا یثربی؛ فیلمنامه نویس سینما و کارگردان

 

متأسفانه اغلب سریال‌های مناسبتی سرشار از تقلید، کلیشه و لوده بازی شده‌اند و نه تنها هیچ کوششی برای ارتقای سطح فرهنگی و علمی جامعه ندارند بلکه روز به روز جامعه را دچار پسرفت و عقبگرد می‌کنند.

متأسفانه طی سال‌های اخیر به خصوص در سریال‌های طنز ما شاهد عقبگرد چشمگیری هستیم به نحوی که دیگر از کارگردانانی مانند رضا عطاران و مهران مدیری که با همراهی پیمان قاسم خانی آثار ارزشمند تولید می‌کرد و نقدهای اجتماعی و جدی را در قالب آثار طنز بیان می‌کردند خبری نیست و کارگردانانی که در حال حاضر ساخت سریال‌های طنز را در دست دارند تنها می‌خواهند به هر قیمت که شده مخاطبان را بخندانند و برای این هدفشان دست به هرگونه لوده بازی و لوده گری نیز می‌زنند!

بنده تردید ندارم مردمی که امروز احیاناً با این قبیل سریال‌های بی مایه و سردستی می‌خندند اگر چند سال دیگر آن‌ها را مجدداً تماشا کنند از خود سوأل می‌کنند که ما به چه چیزی می‌خندیدیم!

چرا که این سریال‌ها هیچ بار معنایی ماندگاری ندارند و اغلب با تقلید مو به مو از سریال‌های غربی تولید و پخش می‌شوند.

شخصاً بسیار متأسفم که تولید آثار تلویزیونی امروزه به دست کسانی افتاده که به هر طریقی می‌خواهند آمار مخاطبان تلویزیون را بالا ببرند و برای این کار دست به انجام هر حرکت زننده‌ای در سریال‌هایشان می‌زنند که از جمله آن‌ها صحنه‌های متعدد رقص و آواز است!

۲ عنصر کلیدی فقدان متن و فیلمنامه مناسب و مدیران کاربلد در سازمان صدا و سیما باعث تولیداتی چنین نازل و بی ارزش می‌شود.

متأسفانه مدیران ما با همراهی برخی از کارگردانان سطح سلیقه عمومی جامعه رابه شدت پایین آورده‌اند و این ظلمی است که قطعاً در تاریخ ثبت می‌شود و به یاد همه خواهد ماند که چه کسانی فرهنگ غنی این کشور و مردمانش را نابود کرده‌اند.

مدیران نباید بودجه بیت المال را با ساخت آثار نازل تلویزیونی هدر دهند؛ اینکه برای ساخت برخی از این سریال‌های بی ارزش پول‌های آنچنانی صرف می‌شود مسأله ای غیر قابل اغماض است.

من بسیار متأسفم که مدت‌ها است در تلویزیون جایی برای نیروهای زبده و امتحان پس داده و پیشکسوتان وجود ندارد و ما شاهد آن هستیم که افرادی ناکاربلد و ناپخته به عنوان فیلمنامه نویس وارد کار می‌شوند و آثار سخیفی از نوشته‌های آن‌ها تولید می‌شود که به مفت هم نمی‌ارزد.

در همین تلویزیون سریال‌هایی داشته‌ایم که متن عالی پشت آن‌ها وجود داشته و امروزه نباید با اهمال کاری و سردستی گرفتن کارها اجازه دهیم تا متن‌های نازل در تلویزیون تولید شوند.

مدیران سازمان صدا و سیما باید بدانند که مردم دیگر از لوده بازی اشباع شده‌اند و نباید بیش از این با انجام این قبیل کارهای ناشایست جامعه را بیشتر به سمت لوده گری و لوده بازی سوق دهند.

 

برچسب ها: مهران مدیری، رضا عطاران، سریال طنز، سریال مناسبتی، آثار تلویزیونی تعداد بازديد: 271 تعداد نظرات: 0

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

فیلم روز
تصویر روز