Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
سه شنبه 24 مهر 1397 - 14:17

16
آذر
طعم تلخ کتابخوانی با زلزله کرمانشاه

طعم تلخ کتابخوانی با زلزله کرمانشاه

باز هم به سراغ کتاب‌هایی رفته‌ایم که تازه به بازار نشر آمده‌اند. به قدری فاجعه زلزله کرمانشاه تلخ بود که تصمیم بر آن شد تا کتاب‌های این شماره را به از دست رفتگان این فاجعه تقدیم کنیم.

صبا شادور

 

طعم تلخ کتابخوانی با لرزیدن کتاب‌های داستان و شعر در کرمانشاه

"شهر پهلوانان و شیرمردان و زنان اگرچه‌ امروز آماج بی‌رحمی ‌طبیعت قرار گرفته و اگرچه داغ سنگینی است و البته فراموش ناشدنی اما کمر خمیده کرمانشاه بعد از این داغ با همدردی مردمان سرزمینم قامت خواهد افراشت و به زندگی سلامی‌ دوباره خواهد کرد."

این‌ها بخشی از درد و دل‌های فاطمه طارمی‌ است که همیشه در غالب شعر منتشر می‌شد اما این‌بار وصف اتفاق ناگوار زلزله کرمانشاه بود که در گفتمانش هویدا شد.

این ماه هم سعی کردیم به سراغ کتاب‌هایی برویم که تازه به بازار نشر آمده‌اند.

اما به قدری فاجعه زلزله کرمانشاه تلخ بود که تصمیم بر آن شد تا کتاب‌های این شماره را به از دست رفتگان این فاجعه تقدیم کنیم.

مریم بصیری از داستان نویسی خبر داد

این روزها علاقه‌مندان زیادی هستند که دوست دارند، داستان نویسی را تجربه کنند.

جدا از ورک شاپ‌هایی که برای فراگیری نسل تازه داستان نویسی تشکیل می‌شود، مریم بصیری به تازگی کتابی را منتشر کرده با عنوان «فرآیند شکل‌گیری داستان در ادبیات داستانی و دراماتیک» که از سوی انتشارات امیرکبیر به بازار عرضه خواهد شد.

 این کتاب حاوی آموزش داستان، فیلم‌نامه و نمایشنامه‌نویسی است که در واقع پاسخی به دوستداران کتاب برای شناخت بیشتر شخصیت‌های داستان شان برمی‌گردد.

نویسنده معتقد است که این کتاب، به نوعی کتاب درسی به زبان ساده است که می‌تواند مخاطبان را با تمامی‌عناصر داستان و درام آشنا کند.

 فهم این کتاب برخلاف برخی از آثار مشابه، آسان است و به تمامی‌افراد اهل مطالعه که علاقه‌مند به خواندن فیلم‌نامه و نمایشنامه هم هستند، کمک می‌کند تا بتواند با آشنا شدن با مباحث موجود، لذت کافی را از متنی که می‌خوانند ببرد.

نویسنده این کتاب در مقدمه‌اش آورده است، من سه سال تمام با کتاب‌های دور و برم و با کاغذها و لپ‌تاپم کلنجار رفتم تا این اثر خلق شود و بتوانم کمکی به نویسندگان جوان کرده و منابع معتبر در این رشته‌ها را نیز به آن‌ها معرفی کرده باشم.

مخاطب من هر کسی است که حتی یک جمله از کتاب به کارش آمده باشد و بتواند قدرت نوشتن خودش را تقویت کند.

درخشش دوباره «ملکه معما»

سال ۲۰۱۷ سال دوباره مطرح شدن آگاتا کریستی ملکه جنایت یا ملکه معما بود و آثار او با توجه به اقتباس‌های مختلف سینمایی و تلویزیونی مخاطبان بسیار داشت.

آگاتا کریستی «ملکه معما» (نامی‌است که ناشر فعلی او به وی داده است) در سال ۲۰۱۷ فرصتی دوباره برای مطرح شدن در حدی عالی یافت.

این رمان‌نویس و نمایش‌نامه‌نویس که در طول زندگی‌اش (از سال ۱۸۹۰ تا ۱۹۷۶) به خوبی مطرح بود، حالا در قرن بیست و یکم به یکی از محبوب‌ترین خالقان آثار اسرارآمیز و معمایی بدل شده است.

سوفی‌هانا رمان‌نویس انگلیسی و خالق آثار جنایی معمایی معتقد است، در این کتاب یک استاندارد طلایی وجود دارد.

شکسپیر نویسندگان جنایی، که بر بسیاری تاثیر گذاشته، بر بسیاری از نویسندگان جنایی امروز.

این نویسنده از سوی بنیاد کریستی انتخاب شده تا داستان‌های جدیدی درباره موسیو پوآرو بنویسد که با عنوان «امضای قتل‌ها» در سال ۲۰۱۴ و«قوطی بسته» در سال ۲۰۱۶ وارد بازار شد و یک عنوان جدید آن نیز سال ۲۰۱۸ منتشر می‌شود.

کریستی در گذشته توسط افرادی که فکر می‌کردند او یک نویسنده ژانر است مطرح شده بود، در حالی که از نظر وی او مرشدی است که سبک ادبی جدی‌ای دارد و خطوط داستانی قوی را به درخشانی با حقایقی درباره طبیعت انسانی چون حسادت، انتقام و ترس ترکیب می‌کند.

بازنشر همه ۸۰ کتاب کریستی توسط یک یک ناشر‌ آمریکایی منتشر شده است.سال ۲۰۱۱، ویلیام مارو شروع به بازنشر همه ۸۰ کتاب کریستی کرد که شامل ۶۶ رمان و ۱۴ مجموعه داستان کوتاه می‌شد و آنها را در فرمی‌واحد با جلد شومیز و در نسخه دیجیتال با بسته‌بندی جدید راهی بازار کرد.

یک کمپین تبلیغاتی نیزاز وی به عنوان «ملکه معما» یاد کرد و با جمع‌آوری نقل قول‌هایی از نویسندگان آثار معمایی معاصر درباره کریستی شامل لوییز پنی و سو گرافتون به تحسین کریستی پرداخت.

برای مدرن‌سازی این آثار مجموعه‌ای نیز از کارهای شنیداری با صدای ستارگانی چون دن استیونز بازیگر «دانتون ابی» به بازار راه یافت.

از سال ۲۰۱۳، ۱۱ عنوان از آثار کریستی از جمله «قطار شرق» و «مونگرام قتل‌ها» نوشته‌هانا به فهرست پرفروش‌های یو.اس.ای.تودی راه یافت.

شعرهایم در من می‌جوشد و خلق می‌شود

مژگان عباسلو به تازگی با کتابی از شعرهای تازه خود به بازار نشر‌ آمده است.

این کتاب با عنوان‌های «از سیب‌ها بپرس» و «هم‌قفسان» نام دارد.

مژگان عباسلو این بانوی شاعر جوان کشور که تحصیلات پزشکی داشته و به تازگی از آمریکا به ایران بازگشته است.

او می‌گوید که "عموی من استاد دانشگاه در حوزه ادبیات فارسی است.اولین باری که به گفت

 ن شعر دست زدم مربوط به دوران تحصیل من در مدرسه بود.شعر را خدمت عمویم بردم و برای او خواندم.

ایشان هم ضمن تشویق بنده، من را با خودش به کلاس دانشگاه برد و اولین بار در یک جمع دانشجویی اولین شعر خود را خواندم.

من بیشتر اشعار خود را به طور ناگهانی و بی‌اختیار در بیمارستان و هنگام رسیدگی به بیمار گفته‌ام.

منظورم این است که ساعت‌ها به آن فکر نکردم و اشعار بر اساس احساسات درونی من می‌جوشید و خلق می‌شد.

این نویسنده و شاعر معتقد است که یکی از دلایل بازگشت از آمریکا به ایران ، شعر و ادبیات فارسی بوده؛ چرا که شعر و ادبیات فارسی را باید در قلب و مهد خودش یافت.

کتاب نویسنده‌ای با رنج‌های فاکنر به بازار ‌آمد

لوییز اردریچ نویسنده برنده جایزه کتاب ملی آمریکا با رمان جدیدش راهی کتاب‌فروشی‌ها شد.

لوییز اردریچ با رمانی با عنوان «خانه آینده خداوندگار زنده» به موضوع‌هایی چون بقا، اسلحه، حقوق در جامعه ‌امروز پرداخته است.

این رمان که از ۱۴ نوامبر راهی کتابفروشی‌ها شده در جلد سخت به قیمت ۲۸.۹۹ دلار از سوی انتشارات‌هارپر کالینز منتشر شده‌است.

اردریچ که با آخرین رمانش «لا رز» با اقبال روبه‌رو شده بود، نویسنده پرفروش نیویورک‌تایمز است و پیش از این با کتاب «خانه مدور» هفته‌ها در فهرست پرفروش‌ها جای داشت.

او در جدیدترین رمانش که هفته پیش منتشر شد چهره زن جوانی را تصویر کرده است که برای زندگی خودش و فرزندش در برابر نیروهای مخالف و در فقدان رویدادی کمک‌کننده تلاش می‌کند.

موضوع کتاب چنین است: جهان، چنان که تاکنون می‌شناختیم مرده است. علم نمی‌تواند توقف کند و تکامل به ضد خودش بدل شده و برهر چیز روی زمین تاثیر گذاشته است.

دنیا دارد به عقب بازمی‌گردد و در این میان زنان فرزندانی به دنیا می‌آورند که از گونه‌های ابتدایی انسان هستند.

رمان پیشین او با عنوان «لا رز» سال ۲۰۱۶ منتشر و با اقبال زیادی روبه رو شد.

خانم اردریچ متولد مینه‌سوتا است، در واپتون بزرگ شده و فرزند مادری فرانسوی-آمریکایی و نیمه سرخپوست و پدری آلمانی-آمریکایی است.

رمان «خانه آینده خداوندگار زنده» که در ژانر سیاسی می‌گنجد در ۲۸۸ صفحه منتشر شده است.

 

برچسب ها: معرفی کتاب، داستان نویسی، زلزله کرمانشاه، مریم بصیری، ملکه معما، آگاتا کریستی، مژگان عباسلو تعداد بازديد: 341 تعداد نظرات: 0

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

فیلم روز
تصویر روز