Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
پنجشنبه 24 آبان 1397 - 15:49

24
آذر
میان وعده غذایی برای كودكان

میان وعده غذایی برای كودكان

میان وعده تنها سهم كوچكی در تامین نیازهای غذایی كودک دارد و هیچگاه جای وعده اصلی را نخواهد گرفت.

دكتر سیدمرتضی صفوی؛ متخصص تغذیه، مینا مینایی؛ كارشناس ارشد و مدیر گروه مادر و كودک، مریم زارعی؛ كارشناس

 

بسیاری از عادات و از جمله عادات غذایی، در سنین ۵-۲ سالگی شكل می گیرد. با توجه به اینكه عادات غذایی در دوران كودكی شكل می گیرد و سلیقه های غذایی در این سنین پایه گذاری می شود و تا سال ها پایدار می ماند، بنابراین عادات تغذیه سالم را باید از دوران كودكی پایه ریزی نمود. تغذیه در دوران كودكی می تواند در پیشگیری از بسیاری از بیماری های سنین بزرگسالی مانند پرفشاری خون، چاقی، پوكی استخوان، با لا  بودن كلسترول خون و بیماری های قلبی و عروقی نقش داشته باشد. 

به دلیل شكل گیری عادات غذایی در سنین پائین، از همین زمان باید مواد غذایی سالم را در اختیار كودک قرار داد و به تامین مواد مغذی مورد نیاز او از طریق وعده های اصلی و میان وعده های غذایی توجه نمود. استفاده از یک میان وعده با ارزش غذایی مناسب نظیر شیر، میوه، خرما و... در برنامه غذایی كودک موجب رشد جسمی و مغزی او می گردد. در حالی كه مصرف تنقلات غذایی كم ارزش به عنوان میان وعده، موجب كاهش دریافت مواد مغذی مورد نیاز كودک از جمله پروتئین، ویتامین و املاح گردیده و زمینه را برای تاخیر رشد كودک مساعد می كند. میان وعده های غذایی مانند نان و پنیر، خرما، شیر، بیسكوئیت، سیب، توت خشک، پرتقال، برای تغذیه كودكان مناسب هستند.

نقش میان وعده غذایی کودک

كودک باید هر روز حداقل ۵ وعده غذا شامل سه وعده غذای اصلی (صبحانه، ناهار، شام )و دو میان وعده بخورد.

میان وعده، غذای مختصری است كه بین دو وعده اصلی به كودک داده می شود.

ازآنجایی كه معده كودک كوچک است ولی نیاز او به انرژی زیاد می باشد، با خوردن سه وعده اصلی غذا نیازهایش تامین نمی گردد. باید به یاد داشته باشیم كه میان وعده تنها سهم كوچكی در تامین نیازهای غذایی كودک دارد و هیچگاه جای وعده اصلی را نخواهد گرفت. بنابراین میان وعده ها باید بین وعده های اصلی به كودک داده شود. به طوری كه ۲تا ۳ ساعت با وعده اصلی غذایی فاصله داشته باشد. 

ساعت ۷ صبح: صبحانه

ساعت ۱۰ صبح: میان وعده 

ساعت 12/30: ناهار

ساعت ۳ بعد ازظهر: میان وعده

ساعت ۶ عصر: شام 

قبل از خواب: میان وعده (درصورت ضرورت)

میان وعده هایی مانند شیر پاستوریزه یا جوشیده شده، نان و پنیر، خرما، بیسكوئیت، كیک، میوه، خشكبار مانند: بادام، گردو، پسته، كشمش، نخودچی، برگه ها، توت خشک و.....جهت تغذیه كودكان مناسب می باشد. 

از دادن مواد غذایی چرب، شور، شیرین، مثل: پفک، چیپس، یخمک، و سایر تنقلا ت كم ارزش غذایی جدا خودداری شود، چون خوردن این مواد غذایی اشتهای كودک را كم كرده و باعث می شود تا نتواند غذای اصلی خود را بخورد.

تنقلا تی مانند چیپس و پفک علا وه بر كاهش اشتها، ذائقه كودک را به طعم شور عادت می دهد و احتمال به وجود آوردن مشكلا ت تغذیه ای كودک در سنین بزرگسالی به ویژه پرفشاری خون، بیشتر می شود. خوردن شكلا ت نیز دركودكان در حد متوسط مجاز است زیرا ذائقه كودک را به خوردن شیرینی عادت می دهد. همچنین مصرف غذاهای چرب و شیرین باعث بروز چاقی و پوسیدگی دندان ها در سنین بالا تر می شود. مصرف بی رویه نوشابه نیز خصوصا همراه با غذا علا وه بر سیری كاذب جذب مواد مغذی مانند كلسیم را مختل می كند.

در هنگام دادن میان وعده به كودكان باید، نكات زیر مورد توجه قرار گیرد

میان وعده ها از میان ۴ گروه اصلی غذایی (گروه شیر و لبنیات، گروه نان و غلا ت، گروه گوشت، حبوبات و تخم مرغ، مغزها و گردو و گروه میوه و سبزی) انتخاب شوند كه این امر خود موجب تامین بخشی از نیازهای تغذیه ای كودک و ایجاد تنوع و تعادل در رژیم غذایی او می گردد.

حداقل پانزده دقیقه زمان برای خوردن میان وعده غذای كودک در نظر گرفته شود.

بین وعده های اصلی و میان وعده، حداقل ۲تا۳ ساعت فاصله گذاشته شود. در غیر این صورت اگر فاصله كم باشد كودک احساس سیری كرده و از مصرف وعده های اصلی غذایی خود داری می كند.

اگر كودک در بین وعده اصلی غذا و میان وعده احساس تشنگی كرد، به او آب داده شود زیرا اگر آب میوه بخورد، احساس سیری می كند.

از دادن میان وعده هایی نظیر شكلا ت، آب نبات، شیرینی، چیپس، كه فقط حاوی انرژی است خودداری شود.

میان وعده های غذایی كودک می تواند عادات غذایی درست و نادرست را در كودک ایجاد نماید. با توجه به اینكه كم خونی ناشی از فقر آهن یكی از مشكلا ت تغذیه ای كودكان می باشد و یكی از دلا یل اصلی آن استفاده از یک برنامه غذایی نامناسب است، بنابراین انتخاب میان وعده های غذایی مناسب مانند انواع خشكبار (پسته، بادام و...) همراه با میوه ها موجب افزایش آهن دریافتی كودک می گردد.

كدامیک از میان وعده های غذایی را می توان به كودک داد؟

نامناسب                           مناسب
پفک                                   ذرت بو داده خانگی كم نمک

چیپس                                مغزها (گردو، فندق، بادام، پسته)– میوه ها

سوسیس و كالباس              ساندویچ پنیر و گردو، ساندویچ تخم‌مرغ، ساندویچ گوجه+ خیار+ پنیر، ساندویچ مرغ

نوشابه                                دوغ، شیر، انواع آبمیوه های طبیعی

لواشک، آلوچه، تمر هندی      بستنی                  

یخمک و نوشمک                   انواع برگه های میوه و آلو، خشكبار  

 

برچسب ها: غذای کودک، تغذیه کودک، عادات غذایی کودک، میان وعده غذایی کودک، وعده اصلی کودک تعداد بازديد: 702 تعداد نظرات: 0

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

فیلم روز
تصویر روز