Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
یکشنبه 6 اسفند 1396 - 01:15

4
اسفند
كمك به كودكاني كه دندان در مي‌آورند

كمك به كودكاني كه دندان در مي‌آورند

سن دندان در آوردن در كودكان متفاوت است و بسيار كم پيش مي‌آيد كه نوزادي...

سن دندان در آوردن در كودكان متفاوت است و بسيار كم پيش مي‌آيد كه نوزادي به هنگام تولد، دندان داشته باشد، (از هر دو هزار تا سه هزار نوزاد، يك نفر). معمولاً اولين دندان در اوايل 6 ماهگي ظاهر مي‌شود و در سنين حدود 3-2 سالگي تمام بيست دندان شيري بيرون مي‌زنند. اولين دندان دائمي نيز حدود 6 سالگي ظاهر مي‌شود. به هنگام دندان در آوردن كودكان دچار برخي علائم مثل تب، گريه كردن، بدخلقي، آب ريزش بيني، افزايش ترشحات بيني و... مي‌شوند. در اين مرحله سني كودكان ممكن است برخي تغييرات و تحولات ديگر در آنها بروز كند مثلاً دچار برخي تغييرات رفتاري شوند. رشد دندان‌ها بسيار پيشتر از 6ماهگي رخ مي‌دهد. زماني كه جنين در حال رشد در بطن مادر است، ريشه دندان‌ها شروع به شكل‌گيري مي‌كنند. وجود دندان‌ها نه تنها براي زيبايي صورت و چهره لازم است بلكه به حفظ سلامت كودكان نيز كمك مي‌كند چرا كه به كمك آنها مي‌توانند شروع به غذا خوردن و حرف زدن كنند. در واقع دندان در آوردن مرحله‌اي از رشد است و شروع زمان حرف زدن نيز با همين دوره مصادف است. معمولاً دندان‌هاي جلويي در طول اولين سال از زندگي ظاهر مي‌شوند و بعد به ترتيب دندان‌هاي بعدي. در دخترها دندان‌ها كمي زودتر از پسرها در مي‌آيند ولي وراثت در اين زمينه بسيار مهم است. رشد دندان‌ها در لثه با كنار زدن آن همراه است و همين مسئله باعث بي‌قراري و التهاب كودك مي‌شود، مخصوصاً اين علائم در مورد دندان اول بيشتر اتفاق مي‌افتد.
به طور كلي نشانه‌هاي دندان در آوردن عبارتند از:
 افزايش بي‌حالي، گريه‌هاي شبانه و تند مزاجي
 جويدن ناخن‌ها و كشيدن ساير وسايل دم دست نوزاد به لثه
 تورم، قرمز شدن و التهاب لثه
 تمايل بيشتر نوزاد به مكيدن سينه مادر يا شيشه شير
 كاهش اشتها
 برهم خوردن خواب نوزاد
 

تشخيص اين علائم در كودكان از ساير دردها و ناراحتي‌ها مخصوصاً بيماري‌ها بسيار مهم و ضروري است و همواره نمي‌توان اين علائم را فقط به دندان در آوردن ربط داد. معمولاً تب، اسهال و استفراغ از علائم بيماري‌ها هستند. حساسيت، بي‌قراري، بي‌خوابي و ناراحتي نوزاد را نمي‌توان فقط به دندان درآوردن ربط داد. گوش درد نيز مي‌تواند باعث بروز آنها شود. دندان درآوردن باعث بيمار شدن نوزاد نمي‌شود ولي اگر نوزاد شما بيش از حد دچار اين علائم شد، مي‌توانيد به او كمك كنيد تا اين مرحله را راحت‌تر سپري كند.

راه هاي تسكين دندان درآوردن
  برخي از دندان‌ها بسيار راحت‌تر از برخي ديگر درمي‌آيند. مي‌توانيد براي مواردي‌كه نوزاد بيشتر اذيت مي‌شود به او چيزهاي سفت‌تر بدهيد تا بجود.
 دندان‌گير او را در يخچال بگذاريد تا سرد شود تا بيشتر به او آرامش بدهد.
 استفاده از ژل‌هاي مخصوص دندان درآوردن براي بي‌حس كردن محدوده مورد نظر نيز مي‌تواند تأثير زيادي در تسكين درد نوزاد و زخم لثه‌اش داشته باشد.
 به او مايعات بيشتري بدهيد.
 براي كودكان بزرگ تر از 4 ماه استفاده از ژل دندان توصيه مي‌شود.
 براي گرفتن نتيجه سريع‌تر بايد محل مورد نظر را بي‌حس كنيد.
 وقتي‌كه كودك در حال دراز‌كش است معمولا درد ناشي از دندان درآوردن در گوش‌هايش نيز مي‌پيچد، در چنين مواقعي روي بالش كودك يك بالش نرم ديگر نيز قرار دهيد.

مراقبت از دندان كودك
 با رشد نخستين دندان كودك مراقبت از آن شروع مي‌شود بنابراين مسواك زدن و تميز كردن دندان‌ها را بايد از همين دوره شروع كرد.
 هر روز يك يا دو بار با خمير دندان حاوي فلورايد دندان‌هاي فرزندانتان را تميز كنيد.
 مرتباً دندان‌هاي او را چك كنيد تا در صورت بروز هرگونه مشكل به پزشك مراجعه نماييد.
 با شروع رشد دندان‌ها، استفاده از مواد غذايي بسيار شيرين را محدود نماييد.
 بيشتر از آب‌ميوه‌هاي طبيعي استفاده كنيد چرا كه آب‌ميوه‌هاي غير طبيعي حاوي قند فراوان هستند و خاصيت اسيدي دارند و باعث فساد دندان‌ها مي‌شوند.
 

حساسيت و احساس درد به علت دندان درآوردن
وقتي‌كه نوك تيز دندان روي لثه پديدار مي‌شود، كودك دچار درد مي‌شود و همين مسئله باعث بدخلقي او مي‌شود. اين نشانه شب‌ها بيشتر مي‌شود و به هنگام رويش نخستين دندان به اوج مي‌رسد و بعد در مورد دندان‌هاي آسياب نيز بسيار زياد مي‌شود زيرا اندازه آنها بزرگ‌تر از ساير دندان‌هاست.
 

تراوش آب دهان و سرفه كودكان
افزايش بزاق دهان در اين زمان بسيار متداول است. اين مسئله جاي نگراني ندارد چرا كه ساير علائم سرماخوردگي و آنفلوانزا در او ديده نمي‌شود پس مي‌توانيد جاري شدن آب دهان را به دندان درآوردن ربط دهيد.
 

بروز جوش روي قسمت چانه
آب دهان نوزاد به سمت پايين جاري مي‌شود و همين مسئله باعث مي‌شود كه پوست اطراف چانه و دهانش جوش بزند. براي جلوگيري از آن مي‌توانيد پوستش را مرتب تميز كنيد و با پارچه‌اي نرم خشك نماييد.
 

گاز گرفتن و كندن
كودكي كه دندان درمي‌آورد بيشتر تمايل به گاز گرفتن و كندن چيزي دارد. او همه چيز را به سمت دهان مي‌برد و سعي مي‌كند با لثه‌اش به آن فشار بياورد. با فشاري كه به لثه‌اش وارد مي‌كند احساس آرامش مي‌كند.
 

ساييدن و ماليدن گوش و يا كشيدن آن
درد ناحيه لثه ممكن است به سمت گوش‌ها نيز كوچ كند. به همين دليل كودك شروع به كشيدن گوش‌هايش مي‌كند ولي دقت كنيد كه كشيدن گوش‌ها مي‌تواند علامت عفونت‌گوش‌ها نيز باشد.
 

اسهال
اسهال مي‌تواند نشانه‌اي از وجود ساير مشكلات و بيماري‌ها نيز باشد. برخي از پزشكان معتقدند كه دندان درآوردن باعث اسهال نمي‌شود و برخي خلاف اين نظريه را دارند. اگر شكم كودك شما بيش از دو روز روان شده باشد حتماً به پزشك مراجعه كنيد.

تب نسبتاً‌خفيف
تب نيز از علائمي است كه پزشكان در مورد آن اتفاق نظر ندارند اما اغلب والدين ادعا مي‌كنند كه فرزندشان به هنگام دندان درآوردن دچار تب مي‌شود.
 

بي‌خوابي و بدخوابي
درد دندان درآوردن گاه باعث بيدار شدن نوزاد از خواب مي‌شود و آرامش شبانه او را بر هم مي‌زند.

ساير مواردي‌كه مي‌تواند به كاهش درد و بي‌قراري به هنگام دندان درآوردن كمك كند؟
 استفاده از دندان گير و يا حتي انگشتان والدين براي ايجاد فشار در محل مورد نظر بسيار مناسب است.
 شيشه شير را پر از آب نسبتاً‌ خنك كنيد و به دستش بدهيد تا آن‌را بين لثه‌اش فشار دهد. آب نيز باعث جبران مايعات از دست رفته بدنش مي‌شود.
 سعي كنيد در اين مدت به او غذاهاي سردتر بدهيد مثلا سس سيب، ماست، پوره هلو و... كه علاوه بر داشتن مواد مغذي به بي‌حس شدن محل موردنظر و تسكين درد نوزاد نيز كمك مي‌كنند.
 اگر كودكتان به‌طور همزمان بيش از يك دندان درآورد، حتماً از ژل مخصوص براي كاهش درد او استفاده كنيد.
 حواس كودك خود را با برخي وسايل جديد و بزرگ پرت كنيد و توجه او را به چيز ديگري جلب نماييد تا درد و ناراحتي را از ياد ببرد.
 بيشتر با او بازي كنيد و سعي كنيد هر طور كه شده او را سرگرم نگاه داريد.

تعداد بازديد: 283 تعداد نظرات: 0

ارسال نظر

فیلم روز
تصویر روز